Jules Schyl, Andronikos torn, Athén
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JULES SCHYL
1893-1977
Andronikos torn, Athén
Signerad Schyl och på baksidan daterad 1967. Olja på duk, 50 x 65,5 cm.
.
Den grekiske astronomen och arkitekten Andronikos kom från Kyrros i Makedonien. Han uppförde omkring 150-125 f. Kr. det så kallade Vindarnas torn i Aten - ett monumentalt sol- och vattenur utformat som ett åttkantigt torn med bilder av de åtta vindarna.
413
2016-04-20