Kai Kristiansen, fåtölj, Danmark

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

12 000-15 000 SEK

KAI KRISTIANSEN, fåtölj, Erling Petersen, Danmark 1950-tal, modell 29, stoppad sits i grön originalklädsel, lös sits klädd i randig originaltextil, ben och armlän i teak, höjd 80 cm, smärre slitage, torkad stoppning

HISTORIK
Avbildad i Danmarks Designmuseums Furniture Index.

211

2016-04-19