Kai Kristiansen, fåtölj, Danmark
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000-15 000 SEK
KAI KRISTIANSEN, fåtölj, Erling Petersen, Danmark 1950-tal, modell 29, stoppad sits i grön originalklädsel, lös sits klädd i randig originaltextil, ben och armlän i teak, höjd 80 cm, smärre slitage, torkad stoppning
HISTORIK
Avbildad i Danmarks Designmuseums Furniture Index.
211
2016-04-19