Karl Dahlqvist, Självporträtt vid staffli

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

KARL DAHLQVIST
1900-1971
Självporträtt vid staffli
Signerad och daterad Karl Dahlqvist Stockholm 1937. Olja på pannå, 122 x 91 cm.

Karl Dahlqvist föddes i Stockholm och studerade vid Konstakademien samt i Tyskland och Italien. Han målade framför allt blomstermotiv, landskap och porträtt. Han var även en skicklig stockholmsskildrare. Hans stil är saklig och realistisk. Färgskalan är återhållen och en aning kärv i sin lärare Carl Wilhelmsons anda.

Självporträtt vid staffli visar konstnären i sin ateljé på Metargatan på Söder. Framför sig på ett bord har konstnären placerat paletten och målarlådan fylld med färgtuber och penslar. Strax bakom honom sitter hans moder, Ruth Dahlqvist, med handarbete. Utanför ateljéfönstret breder den kungliga huvudstaden ut sig.

504

2016-04-20