Liss Eriksson, Flicka med spegel
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
LISS ERIKSSON
1919-2000
Flicka med spegel
Monogramsignerad och numrerad 3/3. Patinerad brons, höjd 40 cm.
Komponerad 1960. Gjutarmärkt H. Bergman cire perdue
PROVENIENS
Direktör Sven Dahlberg (1903-94), Svenska Industribyggen AB
446
2016-04-20