Lotte Laserstein, Porträtt av Kerstin Bruun

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

LOTTE LASERSTEIN
1898-1993
Den eftertänksamma damen - Porträtt av Kerstin Bruun
Signerad och daterad Lotte Laserstein 1957. Olja på duk, 93 x 73 cm.

Lotte Laserstein porträtterade Kerstin Bruun (1887-1980) sommaren 1957 på Björnö säteri i Småland, familjen Bruuns dåvarande bostad. Konstnären vistades som en familjemedlem på godset under tre sommarmånader då målningen utfördes. Verket är en beställning av Kalmar Läns LK, där Kerstin Bruun var verksam 1927-1957, och bidrog med mycket berömvärda insatser, särskilt under och efter andra världskriget, då flyktingströmmen till regionen var synnerligen omfattande. Brevet hon håller i sin vänstra hand, som kommer från korrespondens med en väninnna, väcker till liv funderingar och empati av människoöden som Kerstin Bruun i sin tjänsteutövning under denna tid så ofta konfronterades med.

429

2016-04-20