Lotte Laserstein, Sittande kvinna med röd basker
Klubbat för:
85000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
LOTTE LASERSTEIN
1898-1993
Sittande kvinna med röd basker
Signerad Lotte Laserstein. Olja och pastell på papper, 65 x 50 cm.
Utförd omkring 1931
PROVENIENS
Gåva från konstnären till nuvarande ägare
Stockholms Auktionsverk vill framföra sitt varma tack till Dr Anna-Carola Krausse för hjälp med katalogiseringen av detta verk. Verket kommer att inkluderas i Krausses kompletterande Catalogue Raisonné över konstnären.
431
2016-04-20