Lucio Fontana, Concetto Spaziale, Natura
Klubbat för:
600000 SEK
Utropspris
300 000-400 000 SEK
LUCIO FONTANA
Italien 1899-1968
Concetto Spaziale, Natura
Signerad L. Fontana, numrerad 246/500. Polerad mässing, höjd 27 cm.
Utförd 1967 i en edition om 500 ex + 5 A.P.
PROVENIENS
Handelsbankens konstlotteri, Uppsala - 1970
LITTERATUR
H. Ruhé & C. Rigo: Lucio Fontana - Graphics, Mulitples and More... Amsterdam 2006, No B-1, ett annat exemplar avbildat på sidan 139
626
2016-04-20