Marc Chagall, La Tribu de Ruben

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

MARC CHAGALL, efter
1887-1985
La Tribu de Ruben
Färglitografi tryckt på Arches, 1964, utförd av Charles Sorlier efter förlaga av Marc Chagall. Signerad och numrerad Marc Chagall XXI/LXXV. Från sviten Douze Maquettes de Vitraux pour Jerusalem.
I. 62 x 46 cm S. 74,5 x 52,5 cm
Colour lithograph printed on Arches, 1967, by Charles Sorlier after Marc Chagall. In good condition.
LITTERATUR
Sorlier CS 12
.
(numrerad 21/75)

655

2016-04-20