Margareta Köhler, byrå
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
MARGARETA KÖHLER, byrå, för snickarmästare Carl Bergten, Stockholm 1930-tal, fanerad i valnöt med lådor och lister i mahogny, fronten med tre lådor, en lådbotten signerad i blyerts Carl Bergsten, höjd 80, 95 x 50 cm
LITTERATUR
Jämför med snarlik byrå i Firma Futurums butik illustrerad i,
Eklund Nyström, Sigrid, Möbelarkitekt på 1930-talet: om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig, Nordiska museet, Diss. Stockholm : Univ.,Stockholm, 1992, s. 197.
6
2016-04-19