Margareta Köhler, skrivbord, Futurum 1937
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
MARGARETA KÖHLER, skrivbord, Futurum omkring 1937, teak, fronten med sju lådor, baksidan med hyllor, beslag i vitmetall, höjd 75, 155 x 81 cm, mindre lagningar, smärre slitage
LITTERATUR
Bordet avbildat i Sigrid Eklund Nyström, "Möbelarkitekter på 1930-talet Om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig", Nordiska Museet, Stockholm 1992, s. 283.
161
2016-04-19