Olle Skagerfors, Självporträtt - i ytterrocken

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

OLLE SKAGERFORS
1920-1997
Självporträtt - I ytterrocken
Signerad och daterad OS okt -83. Blyerts och akvarell på papper, 59 x 42 cm.
PROVENIENS
Konstnärens familj fram till nuvarande ägare
LITTERATUR
Ulf Linde: Olle Skagerfors - akvareller och teckningar, Göteborg 1991, avbildad sidan 30
Göteborgs Konstmuseum & Prins Eugens Waldemarsudde: Olle Skagerfors, utställningskatalog 1999-2000, avbildad sidan 81

535

2016-04-20