Oscar Nilsson, tillskrivet, matbord, 1930-tal
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
OSCAR NILSSON, tillskrivet, matbord, Sverige 1930-tal, valnöt med mässingsinläggningar, skulpterad benställning, två iläggsskivor vardera 60 cm, höjd 74, 165 x 95, total längd 285 cm
HISTORIK
Oscar Nilsson formgav under 1920- och 30-talet möbler för bland andra Stockholms Hantverksförening, Möbelfabrikerna i Bodafors samt Nordiska Kompaniet. Vi har lärt känna hans exklusiva estetik genom sparsmakad elegans och skulpturala reliefdetaljer, utförda i en mycket hög snickarmästar kvalitet. Auktionens bord är snarlikt de som Nilsson ritar för bland andra snickarmästare Hjalmar Wikström och andra anslutna till Stockholms Hantverksförenig under 1930-talets slut.
78
2016-04-19