Pablo Picasso, L´Etreinte I
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
50 000-70 000 SEK
PABLO PICASSO
1881-1973
L´Etreinte I
Linoleumsnitt, 1963, signerad och numrerad Picasso 14/50. Tryckt på Arches papper.
I. 54 x 65 cm S. 62 x 75 cm
Colour linoleum cut, 1963, signed and numbered. Light- and mat stained, otherwise in good condition.
PROVENIENS
Svensk- Franska Konstgalleriet, Stockholm
LITTERATUR
Bloch 1150
692
2016-04-20