Pablo Picasso, L´Etreinte I

Pablo Picasso, L´Etreinte I
Pablo Picasso, L´Etreinte I
Pablo Picasso, L´Etreinte I
Pablo Picasso, L´Etreinte I
Pablo Picasso, L´Etreinte I
Pablo Picasso, L´Etreinte I

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-70 000 SEK

PABLO PICASSO
1881-1973
L´Etreinte I
Linoleumsnitt, 1963, signerad och numrerad Picasso 14/50. Tryckt på Arches papper.
I. 54 x 65 cm S. 62 x 75 cm
Colour linoleum cut, 1963, signed and numbered. Light- and mat stained, otherwise in good condition.

PROVENIENS
Svensk- Franska Konstgalleriet, Stockholm

LITTERATUR
Bloch 1150

692

2016-04-20