Peter Weiss, Trädgårdskomposition
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
PETER WEISS
1916-1982
Livet kring ett palazzo
Signerad Peter Weiss. Blyerts, färgstift och gouache på papper, 57 x 158 cm.
Utförd 1944.
PROVENIENS
Konstnärens hustru Helga Henschen, Stockholm
UTSTÄLLD
Peter Weiss, Moderna Museet, Stockholm 1991, katalognr 61
579
2016-04-20