Ragnhild Nordensten, Europa och tjuren

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

RAGNHILD NORDENSTEN
1888-1951
Europa och tjuren
Signerad och daterad Ragnh. Nordensten 1923. Olja på duk, 74 x 101 cm.
Bok av Cecilia Regen, "Ragnhild Nordensten - Industrialismens konstnärinna", medföljer

PROVENIENS
Doktor Halvor Björkman, Göteborg

450

2016-04-20