Ragnhild Nordensten, Europa och tjuren
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
RAGNHILD NORDENSTEN
1888-1951
Europa och tjuren
Signerad och daterad Ragnh. Nordensten 1923. Olja på duk, 74 x 101 cm.
Bok av Cecilia Regen, "Ragnhild Nordensten - Industrialismens konstnärinna", medföljer
PROVENIENS
Doktor Halvor Björkman, Göteborg
450
2016-04-20