Salvador Dali, Quevedo´s Visions, portfölj 6 blad

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

SALVADOR DALI
1904-1989
Quevedo´s Visions
Komplett svit med 6 torrnålsetsningar med tryckt kolorering, 1975, signerade och numrerade Dali 88/300. Utgivna av Galerie Börjesson, Malmö. I originalportfölj.
I. 52,5 x 36,5 cm S. 66 x 50 cm
The complete suite with 6 dry-point etchings with stencil, signed and numbered. In good condition, in the original portfolio with text sheets.
LITTERATUR
Michler/Löpsinger 766-771, Field 75-5

661

2016-04-20