Sigrid Hjertén, Odalisken
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
SIGRID HJERTÉN
1885-1948
Odalisken
Signerad Hjertén. Olja på duk, 65 x 53,5 cm.
Utförd på 1920-talet
LITTERATUR
Elisabeth Haglund: Sigrid Hjertén, Stockholm 1985, jämför snarlik målning Odalisken, utförd 1921 eller 1924 i Jönköpings länsmuseum, plansch 35
471
2016-04-20