Stig Blomberg, Dimman

Stig Blomberg, Dimman
Stig Blomberg, Dimman
Stig Blomberg, Dimman
Stig Blomberg, Dimman
Stig Blomberg, Dimman
Stig Blomberg, Dimman
Stig Blomberg, Dimman
Stig Blomberg, Dimman
Stig Blomberg, Dimman
Stig Blomberg, Dimman
Stig Blomberg, Dimman
Stig Blomberg, Dimman

Klubbat för:

19500 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

STIG BLOMBERG
1901-1970
Dimman
Signerad och numrerad Stig Blomberg 8/8 C. Förgylld brons, längd 34 cm, höjd 22,5 inkl. stensockel i slipad röd granit.

Mindre studie av en av konstnärens sista verk, fontänskulpturen Dimman, vilken finns som offentlig konst i Norrköping (1970), Malmö (1972) och Östersund (1974). Fyra nästan svävande gestalter dansar i en vattenkaskad. Figurerna är starkt stiliserade och dess konturer ses genom en dimridå som skapas av det strilande vattnet.

475

2016-04-20