Stig Blomberg, Dimman
Klubbat för:
19500 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
STIG BLOMBERG
1901-1970
Dimman
Signerad och numrerad Stig Blomberg 8/8 C. Förgylld brons, längd 34 cm, höjd 22,5 inkl. stensockel i slipad röd granit.
Mindre studie av en av konstnärens sista verk, fontänskulpturen Dimman, vilken finns som offentlig konst i Norrköping (1970), Malmö (1972) och Östersund (1974). Fyra nästan svävande gestalter dansar i en vattenkaskad. Figurerna är starkt stiliserade och dess konturer ses genom en dimridå som skapas av det strilande vattnet.
475
2016-04-20