Ture Ryberg, skåp, J.E. Blomqvist, Uppsala
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
TURE RYBERG, skåp, J.E. Blomqvist, Uppsala 1930-tal, macassar med inläggingar av zebrano, inredning med hyllor och lådor, märkt med metallbricka AKTIEBOLAGET J. B. BLOMQVIST UPPSALA AB JEBU, höjd 140, 96 x 48 cm, bakstycket med borrhål, ytligt slitage, nyckel medföljer
HISTORIK
Ture Ryberg (1888-1961) genomgick Tekniska högskolan 1908-12 och Konstakademien 1912-14. Han deltog i Hemutställningen 1917, Göteborgsutställningen 1923 och Parisutställningen 1925. Inför Stockholmsutställningen 1930 kom han att rita inredningen i en av utställningens villor. Flertalet av dessa möbler tillverkades av AB J.E. Blomqvist i Uppsala. Vissa av hans beställningsmöbler kom att tillverkas av Nordiska Kompaniet.
83
2016-04-19