Åke Holm, golvvas, Höganäs

Åke Holm, golvvas, Höganäs
Åke Holm, golvvas, Höganäs
Åke Holm, golvvas, Höganäs
Åke Holm, golvvas, Höganäs
Åke Holm, golvvas, Höganäs
Åke Holm, golvvas, Höganäs
Åke Holm, golvvas, Höganäs
Åke Holm, golvvas, Höganäs
Åke Holm, golvvas, Höganäs
Åke Holm, golvvas, Höganäs

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

ÅKE HOLM, golvvas, Höganäs 1950-60-tal, stengods, reliefdekor, glasyr i brunt med inslag av blått och grått, signerad Å Holm, höjd 58 cm, nagg vid fotringen
LITTERATUR
Jämför Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, Åke Holm Keramiker och skulptör", Höganäs 2016, s. 277 samt 288

573

2016-11-16