Åke Holm, golvvas, Höganäs
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
ÅKE HOLM, golvvas, Höganäs 1950-60-tal, stengods, reliefdekor, glasyr i brunt med inslag av blått och grått, signerad Å Holm, höjd 58 cm, nagg vid fotringen
LITTERATUR
Jämför Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, Åke Holm Keramiker och skulptör", Höganäs 2016, s. 277 samt 288
573
2016-11-16