Albin Amelin, Höstblommor
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ALBIN AMELIN
1902-1975
Höstblommor
Signerad och daterad Amelin -60. Gouache på papper, 98 x 68 cm.
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Moderna, höst 2011, katalognr 753
UTSTÄLLD
Vår gård, Riksförbundet för bildande konst
Blommor och barn, Riksförbundet för bildande konst, utställning 225, nr 3
691
2016-11-17