Alvar Aalto, skrivbord samt hurts, Artek, Finland

Klubbat för:

5000 SEK

Utropspris

10 000-15 000 SEK

ALVAR & AINO AALTO, skrivbord samt hurts, Artek, Finland 1930-tal, skrivbordet av modell 96, björk och skiva i svart linoleum, hurtsen av modell 297, björk, fronten med fem lådor, baksidan med tre hyllor, trähjul, bordets höjd 71, 115 x 71, hurtsens höjd 65, 68 x 38cm, ett hjul senare, skador och slitage
PROVENIENS
Keramikern och formgivaren Gunnar Nylund.

108

2016-11-16