Alvar Aalto, skrivbord samt hurts, Artek, Finland
Klubbat för:
5000 SEK
Utropspris
10 000-15 000 SEK
ALVAR & AINO AALTO, skrivbord samt hurts, Artek, Finland 1930-tal, skrivbordet av modell 96, björk och skiva i svart linoleum, hurtsen av modell 297, björk, fronten med fem lådor, baksidan med tre hyllor, trähjul, bordets höjd 71, 115 x 71, hurtsens höjd 65, 68 x 38cm, ett hjul senare, skador och slitage
PROVENIENS
Keramikern och formgivaren Gunnar Nylund.
108
2016-11-16