Alvar Aalto, "Tank", fåtölj, Hedemora, 1940-tal
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
ALVAR AALTO, "Tank ", fåtölj för Artek i Hedmora, 1940-tal, formgiven 1936, karmar i björklaminat, omklädd, höjd 72 cm, renoverad
PROVENIENS
Fåtöljen kommer från Åke Bergkvists hem i Hedemora. Han var chef för fabriken som tillverkade Alvar Aalto-möbler mellan åren 1946-1956.
HISTORIK
Denna modell visades första gången på Triennalen i Milano 1936.
LITTERATUR
Alvar Aalto Designer, Alvar Aalto Museum, Finland 2002, s. 35, 85 samt 174
111
2016-11-16