Anna Petrus, ljusstakar, 1 par, Herman Bergman

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ANNA PETRUS, ljusstakar, 1 par, Herman Bergman, Stockholm 1923-25, tenn, dekor av sittande lejon, ljusmanschetter, signerade A. Petrus samt Herman Bergmans Konstgj. AB, höjd 24 cm, något skeva ljusmanschetter
HISTORIK
Anna Petrus (1886-1949) var en av de första konstnärerna som i början av 1920-talet arbetade med tenn hos Herman Bergman. Lite senare kom hon även att rita tennföremål till firma Svenskt Tenn. Ljussstakarna var i produktion åren 1923-25. Modellen ställdes ut både i Paris 1925 och i New York 1927.
LITTERATUR
Jämför Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson och Jan von Gerber, Modernt Svenskt Tenn, Stockholm 2004, bild s. 21 samt Marie Rehnberg, Anna Petrus - Skulptör och industrikonstnär, Signum, Stockholm 2009 bild s. 83.

334

2016-11-16