Arthur Percy, Blommor, Cagnes
Klubbat för:
35000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
ARTHUR PERCY
1886-1976
Blommor, Cagnes
Signerad och daterad Percy 1922. Olja på duk, 81 x 54 cm.
.
PROVENIENS
August och Célie Brunius, Stockholm
därefter i arv fram till nuvarande ägare
.
UTSTÄLLD
Retrospektiva utställningen, Konstakademien, Stockholm 1959, katalognr 58
Jubileumsutställning 1909-års män, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1959, katalognr 104
.
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 267, samling 420
627
2016-11-17