Arthur Percy, Blommor, Cagnes

Arthur Percy, Blommor, Cagnes
Arthur Percy, Blommor, Cagnes
Arthur Percy, Blommor, Cagnes
Arthur Percy, Blommor, Cagnes
Arthur Percy, Blommor, Cagnes
Arthur Percy, Blommor, Cagnes
Arthur Percy, Blommor, Cagnes
Arthur Percy, Blommor, Cagnes

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ARTHUR PERCY
1886-1976
Blommor, Cagnes
Signerad och daterad Percy 1922. Olja på duk, 81 x 54 cm.
.
PROVENIENS
August och Célie Brunius, Stockholm
därefter i arv fram till nuvarande ägare
.
UTSTÄLLD
Retrospektiva utställningen, Konstakademien, Stockholm 1959, katalognr 58
Jubileumsutställning 1909-års män, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1959, katalognr 104
.
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 267, samling 420

627

2016-11-17