Axel Einar Hjorth, "Lovö", bord, 1 par, NK

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", bord, 1 par, modellen formgiven 1932 för Nordiska Kompaniet, syrabetsad furu, höjd 50, 50 x 50 cm, smärre slitage, spricka
PROVENIENS
Sigfrid J Edström, chef för Asea, inköpt till hans Villa Sandvik under 1930-talet och därefter i arv inom familjen.

160

2016-11-16