Axel Einar Hjorth, "Lovö", fåtölj, NK
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", fåtölj, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, brunbetsad furu, lösa stoppade dynor, höjd 112 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall
därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini
därefter i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR
Jämför Christian Björk, Thomas Ekström och Eric Ericson, Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt, Lund 2009, bild s.130
136
2016-11-16