Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffa, NK
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", soffa, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, lösa dynor, höjd 73, djup 69, längd 206 cm, omklädda dynor, smärre slitage, något skev
PROVENIENS
Sigfrid J Edström, chef för Asea, inköpt till hans Villa Sandvik under 1930-talet och därefter i arv inom familjen.
LITTERATUR
Jämför Björk, Christian, Ekström, Thomas & Ericson, Eric, Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt, 2009, bild s. 130.
148
2016-11-16