Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffbord, NK

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, "Lovö", soffbord, modellen formgiven på 1930-talet för Nordiska Kompaniet, syrabetsad furu, höjd 59, diameter 60 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Sigfrid J Edström, chef för Asea, inköpt till hans Villa Sandvik under 1930-talet och därefter i arv inom familjen.

157

2016-11-16