Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffbord, NK
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, "Lovö", soffbord, modellen formgiven på 1930-talet för Nordiska Kompaniet, syrabetsad furu, höjd 59, diameter 60 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Sigfrid J Edström, chef för Asea, inköpt till hans Villa Sandvik under 1930-talet och därefter i arv inom familjen.
157
2016-11-16