Axel Einar Hjorth, "Utö", fåtöljer, 1 par, NK

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

110000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Utö", fåtöljer, 1 par, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet omkring 1932, syrabetsad furu, vågformade ryggar, stoppade sitsar klädda i rött ylletyg, höjd 88 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Sigfrid J Edström, chef för Asea, inköpt till hans Villa Sandvik under 1930-talet och därefter i arv inom familjen.

116

2016-11-16