Axel Einar Hjorth, "Utö", fåtöljer, 1 par, NK
Klubbat för:
110000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Utö", fåtöljer, 1 par, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet omkring 1932, syrabetsad furu, vågformade ryggar, stoppade sitsar klädda i rött ylletyg, höjd 88 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Sigfrid J Edström, chef för Asea, inköpt till hans Villa Sandvik under 1930-talet och därefter i arv inom familjen.
116
2016-11-16