Barbro Nilsson, "Rosengång", matta
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
BARBRO NILSSON, "Rosengång", matta, AB Märta Måås-Fjetterström, formgiven 1943, rosengång, signerad AB MMF BN, 298 x 198 cm, lagningar, saknar fransar
HISTORIK
Jämför Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Liljevalchs konsthall 3.10 2009 - 6.1 2010, sid 144
366
2016-11-16