Björn Trägårdh, fåtölj, Firma Svenskt Tenn

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

BJÖRN TRÄGÅRDH, tillskriven, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1930-tal, snarlik modell 225, originalklädsel i citrongul sammet, ben i ek, höjd 94 cm, smärre slitage
LITTERATUR
Jämför, Modellen 225 avbildad i Svenskt Tenns arkiv.

165

2016-11-16