Böhlmarks, vägglampetter, 4 st., 1940-tal

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

BÖHLMARKS, vägglampetter, 4 st., Stockholm 1940-tal, Swedish Modern, frostat glas, väggfäste i mässing, höjd 32,5 cm, en med mindre nagg, nydragen el
LITTERATUR
Modellen avbildad i Böhlmarks produktkatalog från 1946, plansch 122.

149

2016-11-16