Bordslampfot silver Henrik Möller Trondheim

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

HENRIK B. MÖLLER, bordslampfot, Trondheim 1910-20-tal, i form av en stående drake, smalt skaft med nod och avslutat i urnformad hållare för glödlampsfästet, rik reliefdekor av drakslingor, höjd inkl. fästet 42 cm, rektangulär fotplatta av sten, höjd 1,7 cm, fotplattan med kantnagg, den urnformade muttern vid lampskärmen ej ursprunglig, en skruv saknas
HISTORIK
Henrik Möller (1858-1937) tillhör drakstilens främsta representanter i Norge och hans arbeten var mycket eftertraktade i Norge liksom bland rika kunder och kungligheter runt om i världen.
Möller inspirerades av norsk mytologi och sagolitteratur samt av stavkyrkorna och Nidarosdomen.
Bland hans kunder märkss hertigen av Hamilton, Andrew Carnegie, drottning Wilhelmina av Nederländerna och kung Chulalongkorn av Siam.
LITTERATUR
Håkon A. Andersen: Henrik B. Møller i Norsk Biografisk Leksikon
Widar Halén: Drager, Kunstindustrimuseet i Oslo 1992
Widar Halén: Dragons from the north, First edition in English, Dublin/Bergen 1995
Henrik B. Møller: Norwegian Tourist Trade in Silver, Trondheim 1934
Jan-Lauritz Opstad: Henrik B. Møller i Norsk Kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, side 1041-1042
Ada Polak: Henrik Bertram Møller 1858 - 1937, i By og Bygd. NF Årbok 1978, side 1 - 20

464

2016-11-16