Bror Hjorth, Kärlekspar
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-18 000 SEK
BROR HJORTH
1894-1968
Kärlekspar
Signerad och numrerad på sidan samt under basen Bror Hjorth 3/9. Bemålad terracotta, längd 16,5 cm.
Komponerad 1935
LITTERATUR
Bror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, upptagen i förteckningen över viktigare konstverk, sidan 197
Ulf Linde m.fl: Möte med Bror Hjorth, Stockholm 1986, jämför Kärlekspar sidan 181
733
2016-11-17