Bror Hjorth, Kärlekspar

Bror Hjorth, Kärlekspar
Bror Hjorth, Kärlekspar
Bror Hjorth, Kärlekspar
Bror Hjorth, Kärlekspar
Bror Hjorth, Kärlekspar
Bror Hjorth, Kärlekspar
Bror Hjorth, Kärlekspar
Bror Hjorth, Kärlekspar
Bror Hjorth, Kärlekspar
Bror Hjorth, Kärlekspar

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

BROR HJORTH
1894-1968
Kärlekspar
Signerad och numrerad på sidan samt under basen Bror Hjorth 3/9. Bemålad terracotta, längd 16,5 cm.
Komponerad 1935
LITTERATUR
Bror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, upptagen i förteckningen över viktigare konstverk, sidan 197
Ulf Linde m.fl: Möte med Bror Hjorth, Stockholm 1986, jämför Kärlekspar sidan 181

733

2016-11-17