Bruno Mathsson, "Liggstol Nr. 36", Karl Mathsson
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
BRUNO MATHSSON, "Liggstol Nr. 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1930-tal, stomme i skiktlimmad björk, sits av flätad sadelgjord klädd i ylletyg, delvis etikettmärkt, höjd 77 cm, smärre slitage, fläckar
HISTORIK
Stolen är en tidig och ovanlig variant av Mathssons liggstol klädd i ylletyg.
330
2016-11-16