Bruno Mathsson, "Liggstol Nr. 36", Karl Mathsson

Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,
Bruno Mathsson,

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

BRUNO MATHSSON, "Liggstol Nr. 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1930-tal, stomme i skiktlimmad björk, sits av flätad sadelgjord klädd i ylletyg, delvis etikettmärkt, höjd 77 cm, smärre slitage, fläckar

HISTORIK
Stolen är en tidig och ovanlig variant av Mathssons liggstol klädd i ylletyg.

330

2016-11-16