Carl Otto Hultén, Kommer ur jorden
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
CARL OTTO HULTÉN
1916-2015
Kommer ur jorden
Signerad C O Hultén och signerad och daterad på baksidan C O Hultén oktober 1954. Olja på duk, 66 x 114 cm.
UTSTÄLLD
C O Hultén - arbeten 1938-1968, Lunds Konsthall, 28 september - 20 oktober 1968
C O Hultén - arbeten 1938-1968, Konsthallen Göteborg, 2-24 november 1968
C O Hultén - arbeten 1938-1968, Konstakademien, 11 januari - 2 februari 1969
C O Hultén - Vandra och förvandla, Liljevalchs Stockholm, 17 november 1978 -7 januari 1979, kat nr 162.
C O Hultén - arbeten 1937-1982, Malmö Konsthall, 28 augusti - 10 oktober 1982, kat nr 252
LITTERATUR
Artur Lundkvist: C O Hultén - Fågelsyner och urskogshot, SAK publikation nr 92, 1983, avbildad sidan 73.
Thomas Millroth: C O Hultén - The years of anticipation 1944-1955, Galerie Bel'Art, Stockholm 2008, avbildad sidan 78
715
2016-11-17