Christer Sjögren, soffbord, Lindshammars glasbruk
Klubbat för:
19000 SEK
Utropspris
10 000-15 000 SEK
CHRISTER SJÖGREN, soffbord, Lindshammars glasbruk, 1960-tal, unikt, skiva i grönt glas med detalj i klarglas med reliefdekor, stomme i stål med detaljer i ek, höjd 46, 144 x 64 cm, smärre slitage, obetydliga nagg
HISTORIK
Beställd som ett unikat av tidigare ägare under 1960-talet direkt från formgivaren Christer Sjögren vid Lindshammars glasbruk.
167
2016-11-16