Einar Jolin, Britt på schäslongen

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

400 000-500 000 SEK

EINAR JOLIN
1890-1976
Britt
Signerad och daterad Jolin 1922. Olja på duk, 75 x 57,5 cm.
PROVENIENS
Arkitekt Sven Wallander, Stockholm
UTSTÄLLD
Jolin-Nerman, Liljevalchs konsthall, 1957, katalognr 45 (daterad 1926)
Moderna Museet, Stockholm, 17 mars-13 maj 1990, katalognr 23

621

2016-11-17