Einar Jolin, Britt på schäslongen
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
400 000-500 000 SEK
EINAR JOLIN
1890-1976
Britt
Signerad och daterad Jolin 1922. Olja på duk, 75 x 57,5 cm.
PROVENIENS
Arkitekt Sven Wallander, Stockholm
UTSTÄLLD
Jolin-Nerman, Liljevalchs konsthall, 1957, katalognr 45 (daterad 1926)
Moderna Museet, Stockholm, 17 mars-13 maj 1990, katalognr 23
621
2016-11-17