Einar Jolin, Självporträtt

Einar Jolin, Självporträtt
Einar Jolin, Självporträtt
Einar Jolin, Självporträtt
Einar Jolin, Självporträtt
Einar Jolin, Självporträtt
Einar Jolin, Självporträtt
Einar Jolin, Självporträtt
Einar Jolin, Självporträtt

Klubbat för:

190000 SEK

Utropspris

250 000-300 000 SEK

EINAR JOLIN
1890-1976
Självporträtt
Signerad och daterad Jolin 1927, Olja, 61x50 cm.
.
PROVENIENS
August och Célie Brunius, Stockholm
därefter i arv fram till nuvarande ägare
.
UTSTÄLLD
Einar Jolin, katalog nr 224, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1957, katalognr 47, avbildad i utställningskatalogen sidan 22
.
LITTERATUR
Nils Palmgren: Einar Jolin, Stockholm 1947, avbildad helsida sidan 103
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 267, samling 420

605

2016-11-17