Eric Hallström, Ung Kvinna - konstnärens hustru

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

ERIC HALLSTRÖM
1893-1946
Ung kvinna - konstnärens hustru Märta Hallström
Signerad E. Hallström. Olja på pannå, 60 x 46,5 cm.
Utförd 1920

PROVENIENS
Skådespelaren Carl Ström, Göteborg
Arne och Dicki Biörnstads samling, Stockholm, nr 62

UTSTÄLLD
Eric Hallströms - Retrospektiva utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1946, katalognr 30
Smedsudden, Stockholms stadsmuseum, Stockholm 1970
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1988, katalognr 20

LITTERATUR
Christian Faerber (red): Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, Göteborg 1942, sidan 120, samling 123 (med titeln: Kvinna sittande vid ett bord)
Lennart Seth: Eric Hallström, SAK 1967, avbildad på sidan 165
Lennart Seth: Eric Hallström liv och konstnärskap, Stockholm 1988, färgplansch 20

"I det ömsinta porträttet av sin blivande hustru Märta har EH förmedlat den samhörighet som kan uppfattas mellan en älskad människa och tingen omkring henne. Det finns en samklang mellan flickans gestalt och rummets enkla föremål, från skålen med vitsippor som ställts på bordets vita spetsduk och till den blå glasbägaren överst på hyllan med svanen på sin bölja. Här finns kvar tonen från Eric Hallströms finaste naivism i bilden med ängsblommorna i den torftiga interiören från 1918. Vi kan åter höra ett hjärtats språng här i fattiga, stela strofers tvång."

736

2016-11-17