Gerard Pieter Adolfs, Gatuförsäljare
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
GERARD PIETER ADOLFS
Indonesien/Holland 1897-1968
Gatuförsäljare/Street vendor
Signerad G. P. Adolfs. Olja på pannå, 31 x 26 cm.
.
PROVENIENS
Adam Malik Museum, Jakarta, Indonesien
Adam Malik Batubara (1917-1984) var Indonesiens tredje vicepresident och en av pionjärerna inom indonesisk journalistik.
Museet skapades 1985 och lades ned 2006, då samlingen såldes.
770
2016-11-17