Gösta Adrian-Nilsson, Fotbollsspelare

Klubbat för:

110000 SEK

Utropspris

60 000-70 000 SEK

GÖSTA ADRIAN-NILSSON
1884-1965
Fotbollsspelare
Signerad och daterad G. A N -14. Blyerts och färgkrita på papper, 62 x 48 cm.
Utförd i Berlin 1914.
Påskrift på baksidan av bladet "Hochwohlgeb. Herrn Herm. Walden/ aux mains"
PROVENIENS
Sven Bergman, Vikingstad
Galerie Bel'Art, Stockholm
Svensk privatsamling
UTSTÄLLD
GAN, Landskrona Museum, 1971, kat nr 14
GAN 1884-1984, Liljevalchs, Stockholm, 1984, kat nr 20
GAN, Malmö Konsthall, 1984, kat nr 20

611

2016-11-17