Gösta Adrian-Nilsson, Lund

Gösta Adrian-Nilsson, Lund
Gösta Adrian-Nilsson, Lund
Gösta Adrian-Nilsson, Lund
Gösta Adrian-Nilsson, Lund

Klubbat för:

240000 SEK

Utropspris

150 000-200 000 SEK

GÖSTA ADRIAN-NILSSON
1884-1965
Lund
Akvarell och tusch på tyg, 26 x 32,5 cm.
Utförd 1920
Publicerad i den lundensiska student- och kulturtidskriften Majgreven 1920
.
PROVENIENS
Ragnar Hoppe, Stockholm (gåva från GAN 1929)
därefter i arv fram till nuvarande ägare
.
UTSTÄLLD
Syntes av en stad - Lund i konsten, Lunds Konsthall, 1990, katalognr 8
.
"Kanske är GAN:s mest personliga syntes av sin hemstad ändå den lilla akvarell, som ingick i en serie 'miniatyrer' 1920, vilken även inkluderar Stockholm, Göteborg och Halmstad. Här ser man åter domkyrkan, fast denna gång förvisad till bildens periferi. I stället har gatorna och husen i GAN:s egen stadsdel, 'Nöden', ryckt fram i bildens centrum, liksom upptryckta i ett slags kavaljersperspektiv. På en fasad läser man adressen 'Trädgårdsgatan', och något till vänster om denna ser man GAN:s föräldrahem med hökarboden i det avfasade hörnet. På trappan till vänster står en liten figur på väg in. Det är konstnären själv, som - liksom så många andra gånger - har hittat hem från sina irrfärder i världen. Trots den för småstadsgenier typiska hatkärleken till hemstaden behöll GAN livet igenom Lund som sin fasta punkt i tillvarons outgrundliga kaos. Under den stockholmska 'exilen' 1931-65 kunde han mer än en gång sucka, att han inte var någonting annat än en vilsekommen skånsk bonde. Den sista resan gick också följdriktigt hem till Lund, där han en vårdag 1965 begrovs på Norra kyrkogården"
.
ur utställningskatalogen författad av Jan Torsten Ahlstrand

699

2016-11-17