Gösta Adrian-Nilsson, Trappan
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
GÖSTA ADRIAN-NILSSON
1884-1965
Trappan
Signerad GAN. Akvarell på papper, 39 x 21 cm.
Sannolikt utförd 1919
PROVENIENS
Grosshandlare Theodor och Gertrud Woelfer, Malmö
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, sannolikt identisk med målning omnämnd på sidan 245, samling 371 (med titeln: Gata)
"Konstverken som omgiva oss, utöva ett stilla, omedelbart inflytande på stämningen och hela nivån i ett hem och dess invånare, på deras världsåskådning, uppfostran, förströelse och avspänning i det dagliga livet." (Theodor Woelfer)
666
2016-11-17