Hans J. Wegner, "Folding Chair", Johannes Hansen

Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

HANS J. WEGNER, "Folding Chair", fåtölj, Johannes Hansen, Danmark, modell JH-512, formgiven 1949, stomme i ek, sits och rygg i rotting, höjd 75 cm, slitage, stommen med lagning
LITTERATUR
Jämför Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar: 1947-1956, Jalk, ppg. 98-103 Danske Stole, Ditzel and Ditzel, s. 38-39.

120

2016-11-16