Hilding Linnqvist, Badstranden i Falsterbo
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
250 000-300 000 SEK
HILDING LINNQVIST
1891-1984
Badstranden i Falsterbo
Monogramsignerad HL, enligt påskrift på spännramen sommaren 1936. Olja på duk, 73 x 92 cm.
PROVENIENS
Inköpt på Färg och Form, Stockholm november 1936
UTSTÄLLD
Färg och Form, 16 svenska konstnärer, Konsthallen Göteborg, oktober - november 1936
634
2016-11-17