Hilding Linnqvist, Badstranden i Falsterbo

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

250 000-300 000 SEK

HILDING LINNQVIST
1891-1984
Badstranden i Falsterbo
Monogramsignerad HL, enligt påskrift på spännramen sommaren 1936. Olja på duk, 73 x 92 cm.

PROVENIENS
Inköpt på Färg och Form, Stockholm november 1936

UTSTÄLLD
Färg och Form, 16 svenska konstnärer, Konsthallen Göteborg, oktober - november 1936

634

2016-11-17