Josef Frank, sidobord, 2 st., Svenskt Tenn

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

JOSEF FRANK, sidobord, 2 st., Svenskt Tenn, modellnummer 548, mahogny med brickor i rostfritt stål, höjd 65/77, längd 110/114 respektive bredd 35/39 cm, mindre repor
HISTORIK
Josef Frank ritade dessa på 1930-talet. Blommor och växter var viktiga detaljer i Estrid Ericsons och Josef Franks interiörer. Dessa bord ritades för att både kunna användas som blomsterbord men även som sidobord.

260

2016-11-16