Josef Frank, stol, Haus und Garten 1923

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

JOSEF FRANK, stol, Haus und Garten, Österrike omkring 1923, rödlackerad med förgyllda detaljer, ryggen med kinesiserande reliefdekor, sitsen i rotting, höjd 113 cm, smärre slitage, mindre skada på rottingen
LITTERATUR
Modellen avbildad i Bergquist, Mikael, Thun-Hohenstein, Christoph, Czech, Herrmann & Hackenschmidt, Sebastian, Josef Frank: against design: Das anti-formalistische Werk des Architekten = the architect´s anti-formalist oeuvre, Birkhäuser, Basel, 2016, s. 193.

105

2016-11-16