Karel Appel, Kop met gele neus

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

KAREL APPEL
Holland 1921-2006
Kop met gele neus
Signerad, daterad och numrerad i tusch Appel -77, 4/6. Glaserad keramik, diameter 37,5 cm.
Inpressad tillverkarstämpel samt monogramsignatur NS i tusch verso.
PROVENIENS
Reflex Modern Art Gallery, Amsterdam (Gallerietikett verso)

763

2016-11-17